Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

PTST un kognitīvi biheiviorālā terapija

Pēctraumatiskā stresa traucējuma simptomu mazināšanā vai novēršanā nereti apvieno psihoterapiju un medikamentu lietošanu.

Efektīvākie psihoterapijas virzieni pēctraumatiskā stresa traucējuma ārstēšanā ir:

  • Kognitīvi Biheiviorālā terapija (KBT). No tās atvasinātie virzieni:
  • Ilgstošas pieradināšanas terapija (prolonged exposure therapy)
  • Kognitīvās procesēšanas terapiju (cognitive processing therapy)
  • Traumatiskās pieredzes pārstrādes psihoterapija – EMDR metode

Ilgstošas pieradināšanas terapijas mērķis ir palīdzēt cilvēkam emocionāli pārstrādāt traumu, iztēlojoties notikumu un aprakstot to skaļā balsī, ieskaitot domas, emocijas un fiziskās sajūtas, kas bija novērotas traumatiskā notikuma laikā.

Ilgstoša ekspozīcija iedarbojas tādā veidā, ka tā ļauj cilvēkam piedzīvot, ka trauksme mazinās bez izvairīšanās vai bēgšanas. Palīdz saprast, ka trauma vairs nav bīstama. Tiek strādāts ar emocijām, kuras atgādina traumu.Notikuma “pieradināšana” var notikt iztēlē vai izmēģinot kādas darbības realitātē. Piemēram, atsākt braukt ar automašīnu pēc autokatastrofas, iet garām vardarbības vietai, utml.). Tomēr tas neattiecas uz visu notikumu specifiku, piemēram, nav jāatgriežas karadarbības vietā, bet jāiemācās pierast pie karadarbību atgādinošiem trokšņiem.

Kognitīvās procesēšanas terapija sākotnēji tika izstrādāta darbam ar izvarošanas upuriem, vēlāk to pielietoja arī citu traumējošu notikumu pārstrādē. Tā apvieno gan pieradināšanu pie traumējošā notikuma, gan arī veicina pārveidot notikuma radītos priekšstatus par sevi, citiem, pasauli.

Ogre, Brīvības ielā 21,
2. stāvā pa labi

© 2024 lailakalnina.lv Visas tiesības aizsargātas. Jebkāda veida satura pārpublicēšana bez rakstiskas atļaujas stingri aizliegta.