Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Agorafobija (bailes iziet no mājas, atrasties cilvēkos)

Agorafobija

Parasti saistīta ar bailēm iziet no mājas, pamest kādu drošu vietu. Bailes izmantot sabiedrisko transportu, apmeklēt lielveikalus un citas cilvēku pārpildītas vietas. Cilvēki, kuri cieš no agorafobijas, parasti vairāk uzturas mājās, jo tur jūtas drošāk. Ir grūti strādāt vai citādā veidā piedalīties sabiedriskajā dzīvē. Daži cilvēki ir tik satraukti, ka vēlas, lai kāds vienmēr viņiem būtu blakus, reizēm arī pat mājās.

Agorafobija ir viena no kompleksajām fobijām, jo bieži ir cieši saistīta ar vispārēju nemieru un bailēm. Biežāk no tās cieš sievietes. Parasti tā sāk izpausties vecumā no pusaudža gadiem līdz trīsdesmit gadiem.

Svarīgi atzīmēt, ka agorafobijai raksturīgos simptomus novēro arī pie sociālās trauksmes (fobijas), veģetatīvās distonijas, pēctraumatiskā stresa sindroma (PTSS), pie obsesīvi kompulsīviem traucējumiem (OKT).

Teorētiski fobijas var vienkārši klasificēt, bet praksē tās parasti nav tik skaidri izteiktas un tās ir grūti atšķirt, nereti tās var būt arī kā depresīvu traucējumu pavadoņi. Cilvēks, kurš izjūt nepatīkamas sajūtas izejot no mājas, iespējams, cieš no agorofobijas, tomēr tā var būt arī veģetatīvā distonija, jo lielāks cilvēku pūlis provocē sirdsdarbības paātrināšanos, galvas reiboni, utml. Tāpat – panikas lēkme var būt ar vai bez agorafobijas izpausmēm.

Ogre, Brīvības ielā 21,
2. stāvā pa labi

© 2024 lailakalnina.lv Visas tiesības aizsargātas. Jebkāda veida satura pārpublicēšana bez rakstiskas atļaujas stingri aizliegta.